περνάνε και το 3ο Pick Patras πλησιάζει είναι σχεδόν όλα έτοιμα με εντατικές προπονήσεις για την μεγάλη γιορτή που όλοι οι φίλοι του καρτ περιμένουμε
Η Kartnews team με υποστήριξη για ακόμη μια φορά την Maranello Hellas είναι έτοιμη να παραβρεθεί σ'αυτό τον θεσμό

Η kartnews team θα παραβρεθεί με αρκετές συμμετοχές στον θεσμό αλλά οι κύριες είναι του
Δ.ΚΟΥΤΣΟΥΝΑ & Χ.ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ που θα τρέξουν στην κατηγορία BP 125

Σας περιμένουνε όλους εκεί να δείτε από κοντά αυτή την γιορτή για τον μηχανοκίνητο αθλητισμό 1 & 2 Οκτωβρίου στην πλατεία Αγ.Γεωργίου στην Πάτρα

Παρασκευή 8 Ιουλίου 2011

Next Race

Απομένουν 2 αγώνες ακόμα για να τελειώσει η χρονιά και οι 2 είναι στην Πάτρα

O ένας είναι πολύ διαφορετικός από τον άλλον διότι θα διεξαχθεί μέσα στην πόλη της πάτρας......P.I.C.K PATRAS 2011.Στο Pick Patras 2011 θα τρέξει στην κατηγορία Super με τον κινητήρα που τρέχει και στο Loux Cup μαζί με την κορωνίδα των kart τα shifter kart KF vs KZ o αγώνας αυτός θα διεξαχθεί στις 1/2 Οκτωβρίου

Σας περιμένουμε όλους εκεί να αγκαλιάσετε για Τρίτη φορά αυτό το μαγικό αγώνα "γιορτή' που κάνει η χώρα μας!

Ο επόμενος και τελευταίος αγώνας για το Loux Cup 2011 θα πραγματοποιηθεί στην Πάτρα στην πίστα Kartmania στις 20 Νοεμβρίου Θα είναι ο πιο σημαντικός αγώνας για όλους αφού θα ξεκαθαρίσουν οι θέσεις στην γενική κατάταξη του θεσμού.Οπως και ο τελευταίος αγώνας για τον Διονύση Κουτσουνά στην κατηγορία ''Masters''

Τρίτη 5 Ιουλίου 2011

3os Αγώνας Loux Cup 3/7/2011

Ο τρίτος αγώνας στην πίστα SAN NICOLAS στην Καλαμάτα για τον Διονύση Κουτσουνά με την βοήθεια της MARANELLO HELLAS

Όλα κύλισαν ιδανικά το Σάββατο όπου ήταν μια εξαντλητική μέρα δοκιμών. Η σχεδίαση της πίστας ιδανική με γρήγορα και κλειστά κομμάτια ταυτοχρόνως και με μια Κ1 να μπαίνεις χωρίς φρένα!!!

Την Κυριακή ξεκίνησε η μέρα με πολλά προβλήματα,στα ελεύθερα έσπασε η αλυσίδα στον 4ο γύρο,στα χρονομετρημένα δεν πρόλαβε να φτιάξει την ζημία λόγο ότι βγήκε και άλλη ζημία μαζί (τσοκ και μίζα ) και έτσι μπήκε στον ημιτελικό στην σχάρα εκκίνησης τελευταίος και στον πρώτο γύρω σχηματισμού ξανά έπαθε βλάβη στην αλυσίδα

Κατάφερε να φτιάξει την βλάβη στα pits και να μπει στον τελικό και τελικά τελείωσε ο αγώνας χωρίς καν να αρχίσει από ρεύματα,ήταν η χειρότερη στιγμή της ζωής του και στην καριέρα του στους αγώνες kart εώς τώρα

Από το 2012 θα αλλάξει κατηγόρια και θα τρέχει στην Loux με Rotax FR125 max

Η οργάνωση ΑΟΠ ήταν ένα μαύρο χάλι !!!

Σάββατο 25 Ιουνίου 2011

2os Αγώνας Loux Cup 8/5/2011

Ο δεύτερος αγώνας στην πίστα ΚΑΡΤΜΑΝΙΑ στα Βραχνέικα της Πάτρας για τον Διονύση Κουτσουνά με την βοήθεια της MARANELLO HELLAS.

Όλα κύλισαν ιδανικά από το Σάββατο όπου ήταν μια εξαντλητική μέρα δοκιμών. Η σχεδίαση της πίστας ιδανική, και παρά την όχι και τόσο καλή άσφαλτο η ελάχιστη εμπειρία έκανε την προσαρμογή στις δυσκολίες της αρκετά εύκολη.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα στα επίσημα χρονομετρημένα της Κυριακής να έρθει αβίαστα ο 3ος καλύτερος χρόνος κάτι που δημιούργησε και τις προσδοκίες για το πρώτο βάθρο.

Στον ημιτελικό ξεκίνησε από την 2η θέση και τερμάτισε στην 2η θέση.

Στον τελικό εκίνησε από την 2η θέση,πήρε την εκκίνηση στην Κ1 και έμεινε για 3 γύρους 1ος,συνέχισε στην 2η θέση για άλλους 8 γύρους και ενώ δίνει μάχη για την πρώτη θέση υπέστη μηχανικό πρόβλημα στο καρμπιρατέρ και έτσι τερμάτισε στην 4η θέση!

Έτσι στην βαθμολογία της κατηγορίας Masters ανέβηκε στην 5η θέση με 16 βαθμούς.

Τετάρτη 22 Ιουνίου 2011

1os Αγώνας Loux Cup 3/4/2011

Ο πρώτος αγώνας για το 2011 στην πίστα Καρτόδρομο στις Αφίδνες για τον Διονύση Κουτσουνά με την βοήθεια της MARANELLO HELLAS.

Αρκετό άγχος αφού την προηγούμενη μέρα του αγώνα ο καιρός ήταν βροχερός, και η προπόνηση ήταν αδύνατη σε μια άγνωστη πίστα

Τελικά την Κυριακή ξεκίνησε τον αγώνα με κάποια μηχανικά προβλήματα... στα χρονομετρημένα δοκιμαστικά κατάφερε να βγάλει τον 6o χρόνο...Ξεκίνησε λοιπόν τον ημιτελικό από την 6η θέση και παρόλο που δεν είχε πολύ καλή εκκίνηση κατάφερε να φτάσει την 3η θέση αλλά από ένα μεγάλο λάθος είχε μια έξοδο στην Κ1 η οποία τον έριξε στην 6η θέση μετά τον τερματισμό. Στον τελικό εκίνησε από την 6η θέση και μετά από έναν καθαρό αγώνα να κάνει τον 3ο καλύτερο χρόνο και να δίνει μεγάλη μάχη κατάφερε να τερματίσει στην 5η θέση,αλλά οι ΚΥΡΙΟΙ διοργανωτές τoν ακύρωσαν για κάποια λιγότερα γραμμάρια .

Έτσι στην βαθμολογία της κατηγορίας Masters ξεκινά από την 7η θέση με 4 βαθμούς.

Δευτέρα 20 Ιουνίου 2011

Patras International Circuit Kart 2010

Ο πρώτος μου αγώνας στο Patras International Circuit Kart λεγόμενο και ως P.I.C.K PATRAS στην κατήγορια Loux ,ήταν μεγάλη εμπειρία για κάποιον που ξεκινάει αγώνες.....το να οδηγείς ενα καρτ σε μια πόλη στο όριο είναι μαγεία πραγματικά!!!οπώς όλοι ετσι και εγώ στην αρχή έτρεξα για να πάρω εμπειρίες και οχι θέση....το σαββάτο γλίστραγε πολύ η πίστα λόγω οτι δεν είχε την γόμα ακόμα που έπρεπε..την κυριακή που ήταν ο κύριος αγώνας κράταγε πολύ η πίστα....η ένταση μεγάλη όπως επίσης και η αγκαλία του κόσμου να σε βλέπει και να το ευχαριστιέται!!!κατάφερα να πάρω όλες τις εμπειρίες που έπρεπε ως ''νεούδι'' και να καταλήξω στην 18η θέση απο τις 19 συμμετοχές με 5 δευτερόλεπτα να εχω κατεβάσει απο την πρώτη φορά που μπήκα μέσα....ανυπομονώ για το νέο PICK PATRAS 2011.....